Ceviz ve Sağlığımız

İnsanın atardamarlarının duvarları zamanla sertleşebilir, iç yüzeyleri de kalsiyum veya ( yağ benzeri bir madde olan ) kolestrol birikmesi yüzünden pütürlenebilir. Bu duruma damar sertliği adı verilir. Bu şekilde daralan damarlarda kan pıhtılaşması ortaya çıkmakta ve atardamarlar tıkanabilmektedir. Bunun neticesinde de bu atardamarlarla beslenen dokular besin maddelerinden ve oksijenden mahrum kalarak ölebilir. Bu durum beyinde meydana gelirse insana felç iner.

Kalp atardamarlarında meydana geldiğinde ise kalp kasının bir bölümü ölür. Buna da kalp krizi adı verilmektedir.

Cevizde yüksek oranda bulunan doymamış yağlar bu kolestrol birikimini önleyici etkiye sahiptirler. Doymamış yağ içindeki linoleic asit ne vücut tarafından yapılmakta ne de hayvansal yağlarda bulunmaktadır. Oysa bu yağ asidinin ceviz yağındaki oranı % 60 dolayındadır. Bu nedenle kolestrol oranını yükseltmeden enerji ihtiyacını karşılamak ve damar sertliğini önlemek için çocukluktan itibaren başlayarak yaşa, kiloya ve yapılan işe göre her gün belirli miktarda ceviz yenmelidir.

 

Cevizin bileşiminde bulunan protein yağ ve karbonhidratların dışında birçok vitamin ve minerallerin büyük oranlarda bulunması bu meyveyi birçok vitamin haplarından daha üstün kılar.
Beynimizde milyonlarca nöron ( sinir hücresi ) vardır. Vücudumuz yeni nöronlar üretemez. Fakat beslenme ve kullanma ile kapasitesi artar.
Doğumdan önce büyük bir hızla ( dakikada 250 000 ) kadar oluşan nöronların üremesi doğumdan sonra tamamen durur. Ölenlerin yerine yenileri gelmez.
Cevizin insan vücudununçok önemli organı olan kalp ve beyine benzemesi boşuna değildir.
Anadolu insanı üç bin yıldır cevizi tanımaktadır. En az doksan yıl meyve veren, ömrü bin yıla kadar ulaşabilen bu çok değerli ağacın hemen hemen herşeyi değerlendirilebilmektedir. Bugüne kadar toprak altında bırakılan köklerden artık tabanca kabzeleri yapılmakta ve ihraç edilmektedir. Soldaki resimde görülen ceviz eğecı kökü, kütüğü ve tomruğu ile 1995 yılında 20.000 $'a satın alınmıştır. Bu çok değerli ağaç aralıksız meyve verir. Erozyonu önler, sel ve taşkınları durdurur, barajların dolmasını engeller.

 
Dizayn Etkinpatent