Bahar depresyonu için ceviz

Her mevsimin kendine özgü sebze ve meyveleri var ve bunlardan en doğru biçimde faydalanmamız gerekiyor. Örneğin sonbaharda bollaşan ceviz, depresyona iyi geliyor. Uzmanlar, bu mevsimde yağlı yiyeceklerden özellikle kaçınmamız gerektiğini söylüyor

Jinemed Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Suzan Elpe sonbahar diyetiyle ilgili soruları yanıtladı:

* Yaz boyunca alınan kilolardan nasıl kurtulabiliriz?
Kilo vermek bir disiplin işidir. Kısa sürede ve yanlış diyetlerle kilo vermek çözüm değil. Önemli olan yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmak ve devamlı kilo alıp veren biri haline gelmemektir. Kilo sorununuzu çözmek için acele etmeyin, sadece doğru beslenmeyi hayatınıza sokmaya çalışın.

* Sonbaharda yapılabilecek doğru diyet nedir?
Her mevsimin kendine özgü sebze ve meyveleri vardır. Doğa, yemek konusunda da çok özel bir dengeye sahiptir. Kışa yaklaşırken, bu mevsimde karşımıza çıkacak olan sorunları en aza indirmemize yardımcı olacak sebze ve meyveler de çıkmaya başlar. Mesela eylül ayı taze fındık ve ceviz gibi yağlı tohumların çıktığı, bol bulunduğu aydır. Bu besinler omega-3 ve B vitamini yönünden zengindirler ve sonbaharda görülen depresif ruh haline iyi gelirler.

* Taze fındık ve cevizden dilediğimiz miktarda yiyebilir miyiz?
Bu tür yağlı tohumların kalori değerlerinin çok yüksek olduğu unutulmamalı ve hepsinden düzenli ancak az miktarlarda yenmelidir.

MEVSİM DIŞI MEYVELER
* Mevsim dışı sebze ve meyve yemenin bir zararı var mı?
Artık her mevsimde her şeyi yiyebiliyoruz. Mevsiminde çıkan sebze ve meyveleri daha sık olarak tüketirsek ve arada sırada mevsim dışı ürünlere yönelirsek çok büyük bir sorun yaşamayız.

* Sonbaharda vücudun karbonhidrat ihtiyacı artar mı?
Sonbahara girerken, vücudumuz da buna uyum gösterir ve daha fazla enerji sağlayacak karbonhidratlı ve yağlı yiyecekleri yeme isteği artar. Yine burada yeterli ve dengeli beslenme devreye girmelidir. Yani kişi her öğünde et, süt, sebze-meyve, tahıl ve yağlardan her birini ihtiyacı kadar tüketmelidir.

 
Dizayn Etkinpatent